Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Věda a technika - Biologie

      Nová technologie biofarmingu dokáže vytvářet biopaliva bez poškození řas. Laboratoř Ames a společnost Catilin spolupracují na vývoji nových možností extrakce paliva z řas.


Biopalivo z mikrořas
 Biopalivo z mikrořas (Ilustrační foto, autor: afropicmusing)
 

      Jednobuněčné řasy jsou často propagovány jako jeden z možných kandidátů na následníka ropných rafinérií na trůnu globálního dodavatele paliv. Hlavním problémem při výrobě biopaliv z řas však stále zůstává skutečnost, že při extrakci oleje dochází ke zničení řas a následnému extrémnímu zvýšení nákladů. Vědci z laboratoře Ames a Státní univerzita v Iowě nyní přišli s přelomovou technologií zajišťující bezpečné získávání oleje, které umožní nepřetržitou výrobu bez nutnosti neustálé obnovy „plantáží řas“. Pokud by se taková technologie rozšířila, znamenalo by toto zefektivnění zásadní změnu, která by znamenala konec pro tolik kritizovanou výrobu biopaliv z potravinových zdrojů.

      Technologie „nanofarmingu“ využívá k extrahování oleje z řas nanočástice. Extrahovaný olej je poté zpracován s využitím pevného katalyzátoru a výsledkem procesu je nefalšovaná bionafta. Výroba bionafty z řas má v sobě obrovský potenciál – za všechno mluví množství vyprodukovaného paliva, to činí až 15 000 litrů z jednoho hektaru, což je více než desetinásobek produkce řepky. Pokud bychom chtěli pokrýt veškerou českou spotřebu ve všech odvětvích produkcí z řas při této výnosnosti, museli bychom pro pěstování využít plochu přibližně o velikosti České republiky, stále je to však nejefektivnější varianta.

      Hlavním propagátorem myšlenky produkce biopaliv s využitím nanočástic je profesor Victor Lin, který vyučuje chemii na Státní univerzitě v Iowě. Úspěchy při vývoji technologie vedly profesora Lina k založení společnosti Catilin.

      „Spojením nanotechnologie, chemie a využití katalytických reakcí jsme získali možnosti, o kterých doposud nikdo neuvažoval,“ říká profesor Lin a dodává: „Laboratoř Ames a Státní univerzita v Iowě poskytly dostatečné výzkumné kapacity a prostředky, které budou hrát klíčovou roli v rámci této úžasné spolupráce se společností Catilin.“

      První a druhá fáze projektu bude mít za cíl vypěstování a výběr mikrořas a vývoj technologií extrakce prostřednictvím nanočástic a navazujících technologií katalýzy. Třetí fáze pak bude zaměřena na rozšíření produkce a testování průmyslové výroby.

      „Jakmile se nám podaří propojit tuto výjimečnou technologii extrakce s pevným katalyzátorem společnosti Catilin, stane se masové uplatnění obnovitelných zdrojů energie realitou,“ říká Larry Lenhart, ředitel společnosti Catilin, a poukazuje na další důležitou skutečnost: „Ve světle cílů administrativy prezidenta Obamy je načasování projektu naprosto dokonalé.“


Zdroj: Nanofarming technology extracts biofuel oil without harming algae

Komentáře a dotazy k článku  

 
0 #2 nová technologieJN 2010-06-22 14:17
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_002.doc
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_003.jpgCitace JN:
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_002.doc
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_003.jpg
Citovat
 
 
0 #1 nová technologieJN 2010-06-22 14:15
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_002.doc
http://www.hypothesis-of-universe.com/docs/v/v_003.jpg
Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Aktuální diskuse

More...


  • Aktuálně
  • Autoři

Válečník momentálně prochází přeměnou. Kromě kosmetických úprav dojde na doplnění dalších modulů a určitou reorganizaci. Pak se konečně vrhneme na přidávání dalších článků, které jsou potřeba jako sůl :o)

Píšete rádi a chcete rozšířit řady autorů? Kontaktuje nás na adrese marty@valecnik.cz.

Uživatelé online

Žádný uživatel není přihlášen

Aktuální články na Válečníkovi

Přihlášení

Partneři